Wojskowa Komenda Uzupełnień w Ostrołęce

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
24 sierpnia 2018
MIANOWANIE NA KOLEJNY STOPIEŃ OFICERSKIW niedzielne przedpołudnie /19.08.2018 r./ Wojskowy Komendant Uzupełnień w Ostrołęce wręczył akt mianowania do stopnia porucznika Pani Ludwice GOŁĄBEK c. Hieronima /r. 1926/.

Wręczenia aktu mianowania dokonano w zaciszu domu rodzinnego w obecności najbliższych członków rodziny. Była to również okazja do rozmowy o tamtych trudnych dniach.

Mianowanie na wyższy stopień oficerski nastąpiło decyzją Ministra Obrony Narodowej na wniosek Związku Kombatantów i Osób Represjonowanych RP za bohaterstwo i poświęcenie w czasie II Wojny Światowej i okresie powojennym.

 

por.nie podl.obow.sł.wojsk.Ludwika GOŁĄBEK z d. Romanowska

ur. 5 września 1926 r. w Śniadowie, powiat łomżyński.

Rodzice:

Marianna z domu Wasilewska – w 1920 r. zgłosiła się na ochotnika do wojska, legionistka, uczestniczka Bitwy Warszawskiej, podporucznik Wojska Polskiego, odznaczona honorowym krzyżem „Obrońcy Ojczyzny 1918 – 1921”.

Hieronim Romanowski – więzień Workuty, żołnierz 2. Korpusu Wojska Polskiego, 3. Dywizji Strzelców Karpackich,  w stopniu starszego sierżanta walczył pod Monte Cassino, o Ankonę i Bolonię.

Działalność konspiracyjna P. Ludwiki:

W konspiracji od  1942, harcerka Szarych Szeregów Drużyna „Las”, Zastęp „Dęby”   –pseudonim „Ludka” , łączniczka i sanitariuszka Powstania Warszawskiego               – zgrupowanie w lesie na Bukowcu przy szosie warszawskiej, Okręg Warszawski Armii Krajowej, VII Obwód „Obroża ”, Rejon I „Marianowo – Brzozów” (Legionowo).

Drużynową Ludwiki Gołąbek była  Janina Fultyn ps. „Janka”,

Rodzeństwo Ludwiki Gołąbek:

Siostra Bronisława –– Drużyna „Las”, drużynowa - Zastęp „Sosny”, ps. „Sosna”, sanitariuszka Powstania Warszawskiego.

Siostra Janina - Zastęp „Sosny” ps. „Sarna”, sanitariuszka Powstania Warszawskiego.

Odznaczenia:

Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Armii Krajowej, Odznaka "Akcja Burza",  Medal za Warszawę 1939 - 1945, Srebrny Krzyż Zasługi dla ZHP,

Dane opracował Zbigniew Gołąbek syn Ludwiki Gołąbek

Dołączona galeria zdjęć: MIANOWANIE NA KOLEJNY STOPIEŃ OFICERSKI
generuj pdf
Kontakt

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Ostrołęce
Sienkiewicza 45
07-409 Ostrołęka
tel. 261384419
fax. 261384410
wkuostroleka@ron.mil.pl

    
  • BIP